);
Parenting

Synu, nie kocham Cię mniej…
Kiedy urodził się Filip, to opanował całe moje życie. Olaf wtedy odszedł na dalszy plan. Nie liczył się nikt prócz tego małego Okruszka, którego dane mi było wydać na świat.

Nasza więź umocniła się jeszcze bardziej przez to, że zostaliśmy bez ostrzeżenia odseparowani od siebie na całe dwa tygodnie, a jak wiadomo dla noworodka to jest ciężkie przeżycie, gdzie jedynie zna zapach i bicie serca Mamy. Dla mnie również to była potężna trauma, ale pisałam Ci o tym dokładnie TUTAJ.

Filipek rósł. Jeden rok, drugi, trzeci, czwarty… moja miłość do niego z każdym dniem nabierała na sile, jednak zaczęło mi czegoś bardzo brakować. Odczuwałam niewypełnioną pustkę, która coraz mocniej z każdym rokiem czekała i dopominała się wypełnienia.

Przecież pragnęliśmy więcej dzieci… marzyliśmy o tym, by maksymalna różnica wieku to były dwa lata. A tu lata mijały a ja przez swoją chorobę nie mogłam podjąć próby zajścia w ciążę.

Z każdym dniem pragnęłam jej coraz bardziej. Wiesz jak to jest- najbardziej tęsknisz do tego, co nieosiągalne.

Zamiast przelewać podwójną miłość na Fifka, to coraz częściej dumałam, czy kiedykolwiek doczekamy się kolejnego dzieciątka. Czy będzie nam dane przeżywać chociaż raz jeszcze kolejną ciążę, karmienie i przewijanie.

Zdałam sobie sprawę z tego, że z każdym dniem coś nieodwracalnie tracę. Ostatnie kąpanie Filipa w wanience, ostatnie karmienie piersią, ostatnie spacery, gdy musiałam go asekurować przed upadkiem. Prawda jest brutalna. Rośnie i z każdym dniem jest coraz bardziej samodzielny.

Przez to coraz bardziej uzmysławiałam sobie, że chce chociaż jeszcze raz to przeżyć. Myśl nie dawała mi spokoju…

Aż w końcu nastał dzień, który zapamiętam do końca życia. Gdy lekarz powiedział „zagrożenie minęło… trzymam kciuki za kolejne dziecko”. I tak się stało. Szczęście nam sprzyjało i już niebawem zobaczyłam dwie kreseczki na teście. Nie mogliśmy się wszyscy nacieszyć. Przez długi czas nie wspominaliśmy o tym Fifkowi, bo jak wiadomo, nigdy nie da się wszystkiego przewidzieć. Kiedy w końcu dowiedział się o nowej sytuacji było to dla niego niezrozumiałe. Niby wiedział i się cieszył ale nie do końca pojmował JAK TO SIĘ STAŁO i skąd to dziecko tam się znalazło.

Fifek bardzo przeżywał całą ciążę. Nie mógł się doczekać dnia, gdy Zosia będzie z nami na świecie. Codziennie dzwonił do mnie do szpitala pytając, czy już urodziłam.

Kiedy w końcu byliśmy w domu w komplecie, to praktycznie cała moja uwaga skupiła się na NIEJ. Tej mojej wyczekiwanej, maleńkiej Księżniczce. Starałam się z całych sił, by nie odtrącać Filipka, ale gdzieś podświadomie czułam, że to ONA teraz jest najważniejsza. Tuliłam Filipa, całowałam, powtarzałam mu, że go kocham najbardziej na świecie ale cały czas moje myśli były przy NIEJ. Czy śpi, czy oddycha, a o której jadła…. Nieustannie.

Aż pewnego dnia zauważyłam, że Filipa nie ma. Siedział sam w pokoiku i bawił się grzecznie klockami. Zapytałam dlaczego nie przyjdzie do nas. Usłyszałam wtedy „nie chce Wam przeszkadzać”. Nie było to powiedziane z pretensjami ani żalem. Bardziej rzucone na wiatr. Jednak uzmysłowiłam sobie, że być może teraz nie ma w tym żalu, ale za jakiś czas może być i to duży.

Zdałam sobie wtedy sprawę z tego, że mam DWÓJKĘ cudownych dzieci. Mój umysł podświadomie skupił się bezgranicznie na tym małym, bezbronnym maleństwu, gdyż Filip już jest w dużej mierze samodzielny. Jednak nie oznacza to, że nie mam względem niego obowiązków jako mama.

Cieszę się, że zrozumiałam to na czas. Teraz wiem, jak ważne jest, by angażować go w codzienne czynności związane z siostrą. Nie tylko „popilnuj jej, bo idę pranie wieszać” ale również dopuszczanie go do pielęgnacji dziecka, karmienia i zabaw.

Przecież, gdy nas kiedyś z Olafem braknie to oni jako rodzeństwo będą mieć tylko siebie.

A my jeszcze nie postawiliśmy kropki w tym temacie… 😉

Ola

Zdj. FotoAdia

 
2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram