);

Wielkanoc- jak zorganizować porządki podczas kwarantanny

Przez ostatnie wydarzenia, jakie dotknęły nasz kraj, zauważyłam bardzo dużą tendencję do zamartwiania się względem Wielkanocy. Bo przecież co to za święta, skoro panuje kwarantanna i nie będzie można jechać do rodziny?  Na szczęście jeszcze prawie miesiąc przed nami, więc szczerze liczę na to, że do tego czasu sytuacja się trochę uspokoi.

Tak czy siak mamy areszt domowy, więc trzeba ten czas pożytecznie wykorzystać. Oczywiście możecie to robić, jak tylko chcecie- wspólne zabawy, spacery, rodzinne celebrowanie czasu, który został nam dany. Każda opcja jest świetna. Myślę, że powinniśmy jak najlepiej wykorzystać ten moment. W końcu świat się zatrzymał i daje nam możliwość złapania oddechu i nadrobieniu czasu z bliskimi.

Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie zapytała Was- co z tymi porządkami przed świętami? Zdania były bardzo podzielone. Część z Was odpowiedziała, że nie robi żadnych rewolucji, gdyż sprząta przez cały rok. Inni stwierdzili, że to jest idealny pretekst, by zrobić takie gruntowne porządki z prawdziwego zdarzenia, bo chociaż dwa razy do roku mają taką motywację przed okresem świątecznym.

Byli również też tacy, którzy mają na święta totalnie wywalone 🙂

Osobiście należę do tej drugiej grupy. Nie oznacza to bynajmniej, że w ciągu roku nie sprzątam, jednak ten czas przed świętami wykorzystuję na wywalanie wszystkiego z szaf i robienia totalnego przeglądu i gruntownych porządków. Teraz- gdy jesteśmy w domu wszyscy razem- tym bardziej się za to wezmę, gdyż muszę wykorzystać obecność męża. Ale, ale- to jest czas dla nas- dla Rodziny, więc nie mam zamiaru zmarnować go na latanie po domu ze szmatą i zaganianie domowników do sprzątania.

Zależy mi na tym, by podejść do tego wspólnie- rodzinnie. Dzieci- wbrew pozorom- bardzo chętnie pomagają w pracach domowych. Mąż również, ale trzeba go odpowiednio zmotywować 😀

Ok, przejdźmy do rzeczy- do świąt pozostały prawie 4 tygodnie. Postanowiłam więc podzielić sobie pracę tak, by codziennie po trochu się z tego odkopywać. Tak, żeby większość dnia została jednak na wspólne zabawy i fajnie spędzony czas.

Jeszcze jedno- to jest tylko plan- a jak wiadomo plan i dzieci nie zawsze idą w parze. Czasem musimy zmienić lub odłożyć całkowicie nasze założenia i nic wtedy złego się nie stanie- święta i tak będą- więc bez stresu.

Druga rzecz- jeśli jednak postanowisz, że chcesz zrobić generalne porządki, odkopać się i odgracić, to lepiej, żebyś zrobiła mniej, ale porządnie.

Osobiście wyznaję taką zasadę odnośnie ubrań- jeśli nie założyłam ciuszka ani razu przez ostatni rok, to znaczy, że już go nie założę. Nie, nie schudnę do rozmiaru sprzed ciąży. Nie, nie wróci już taka moda. Nie, nie będę już chciała w tym chodzić. Koniec, rozstajemy się i tyle. Tobie też polecam tę metodę.

A teraz przejdźmy już bezpośrednio do mojego planu.

TYDZIEŃ I – zaczynamy od najbardziej czasochłonnych
16.03-22.03.2020

 • szafy, szafki, pawlacze- pamiętaj- chcesz się odsprzątać, to musisz być BEZWZGLĘDNA.
  Wyciągam całą zawartość szaf, myję, układam na nowo, od razu odkładając to, co jest małe, ciasne, zbędne i bezużyteczne. To dobry moment na pochowanie ubrań zimowych i wyciągnięcie wiosennych.
 • odkurzanie za meblami
 • szafki łazienkowe
 • szafki kuchenne

I tyle- nawet nie zakładam więcej rzeczy na ten tydzień, bo to jest i tak sporo roboty. Ps. Nie przeskakuj od szafki do szafki- idź wg pomieszczeń, w ten sposób nie rozniesiesz sobie rozgardiaszu po całym domu

 

TYDZIEŃ II
23.03-29.03.2020

 • mycie okien, pranie firan i zasłon- o ile pogoda pozwoli. Wpis dotyczący prania i wybielania firanek znajdziesz tutaj KLIK 
 • pranie narzut z kanap i foteli
 • trzepanie dywanów
 • porządek w ogrodzie i wokół domu
 • kończenie szafek łazienkowych i kuchennych, jeśli nie udało się tego skończyć w poprzednim tygodniu
 • robienie ozdób świątecznych

 

TYDZIEŃ III
30.03-5.04.2020

 • porządki w pokojach dzieci + przegląd ubrań i zabawek
 • sprzątanie sypialni
 • pranie, pranie, pranie- cel: odprać się, by suszarki nie straszyły w święta
 • prasowanie
 • mycie sprzętów: lodówka, mikrofala, piekarnik
 • zakupy przedświąteczne- listę propozycji na wielkanocny stół znajdziesz tutaj KLIK 

 

TYDZIEŃ IV
6.04-9.04.2020

 • ścieranie kurzy, odkurzanie, mycie podłóg
 • mycie łazienki
 • zmiana pościeli
 • gotowanie przedświąteczne
 • ozdabianie domu

 

Poniżej przygotowałam dla Ciebie pustą listę w PDF bezpośrednio do druku.  Mam nadzieję, że Ci się przyda 🙂 

No, to tyle, jeśli chodzi o mój plan działania. Jeszcze tylko kilka słów na zakończenie. Dlaczego tak planuje na poszczególne tygodnie? Jeśli bym zostawiła sobie wszystko na ostatnią chwilę, to raz, że bym się zajechała a dwa, że wykończyłabym nerwowo siebie i swoich najbliższych.

To, że ja chcę posprzątać porządnie swój dom, nie znaczy, że Ty również musisz to robić. Ja mam maleńkie dzieci, przy których ciężko o porządek. Przeważnie jest to takie robienie po łebkach, byleby tylko zdążyć ogarnąć- póki oni śpią lub gdy są z tatą na spacerze. Mam taką potrzebę, ale należy w tym pamiętać, że reszcie domowników też Bozia rączki dała, dom jest wspólny i będziemy do tematu podchodzić razem, jednocześnie wspólnie spędzając ten czas.

Ale co w tym jest najważniejsze? To MY- RODZICE każdego dnia tworzymy wspomnienia naszych dzieci, więc pomyślmy o tym przed tymi świętami. Róbmy sobie swoje pomału i spokojnie. Bez gonitwy i nerwówki. Aby te święta- mimo kwarantanny- były najlepsze, jakie możemy dać naszym dzieciom.

Ola

Plik do pobrania
>>>PORZĄDKI ŚWIĄTECZNE<<<

 

Jeśli przydał Ci się ten wpis, to będę wdzięczna za udostępnienie i komentarz poniżej 🙂 Jakoś tak zawsze człowiekowi lepiej, gdy ma odpowiedź zwrotną 😀

A jeśli chcesz mieć ze mną częściej kontakt, to codziennie jestem tutaj: Facebook, Instagram i Tajna Grupa Podomowych. Zapraszam 🙂

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram